Tasiemiec

Tasiemiec to najgroźniejszy pasożyt układu pokarmowego. Płazińce te są bardzo dobrze przygotowane do pasożytniczego trybu życia. Jego ciało składa się z wielu powtarzających się elementów, z których każdy z nich jest kompletną maszyną rozrodczą, wyposażoną w narządy męskie i żeńskie. Potrafi wyprodukować, aż 100 tysięcy jaj dziennie.

Dojrzałe człony, które zawierają zapłodnione jaja, odrywają się od pasożyta i później są wydalane razem z kałem. Następny rozwój jaja do postaci wągra odbywa się już w przewodzie pokarmowym pośredniego żywiciela, między innymi u świni lub krowy, gdzie następnie uwolnione z jaj zarodniki robią otwór w ścianie jelita i zamieszkuje w narządach wewnętrznych.

W jelitach człowieka mogą egzystować takie tasiemce jak:
– tasiemiec nieuzbrojony,
– tasiemiec uzbrojony,
– bruzdogłowiec szeroki,
– tasiemiec karłowaty,
– tasiemiec eliptyczny.

W ciele człowieka potrafi osiągnąć długość nawet do 15 metrów. Obecność tasiemca w jelitach człowieka może nie wywoływać żadnych objawów, wszystko zależy od ilości tych robaków w organizmie, a także od stanu zdrowia chorego.

Tasiemcami można się zakazić przede wszystkim poprzez spożywanie surowego mięsa wołowego lub wieprzowego, przez zjedzenie ryby, kawioru, spożyciu produktów żywnościowych, w których znajdują się jajeczka tego pasożyta. Wszystkie wymienione tasiemce atakują ludzi, oprócz tasiemca eliptycznego, który przeważnie atakuje psy i koty.

Zarażenie tasiemcem może mieć bardzo niebezpieczne skutki u osób z osłabioną odpornością. Przy tej chorobie zwanej tasiemczycą mogą wystąpić takie objawy jak:
– bezsenność,
– nadpobudliwość,
– osłabienie,
– apatia,
– brak apetytu lub nadmierny apetyt,
– wysypki alergiczne,
– nudności,
– bóle brzucha i głowy
– biegunka.

Aby zapobiec zakażeniom tasiemcem nie wolno spożywać niedogotowanych mięs, z niewiadomego pochodzenia, nieprzebadanych weterynaryjnie, a także powinno się ściśle przestrzegać zasad higieny żywienia oraz higieny osobistej. Przeważnie tasiemca leczy się w domu stosując kurację farmakologiczną. Jest ona dosyć skuteczna i powinna zatruć pasożyta, który widoczny jest wtedy w stolcu. Celem tego leczenia jest całkowite usunięcie tasiemca z organizmu, w niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie kuracji. Badaniu kału powinni być także poddane inne osoby przebywające z chorym.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz