Różyczka (rubella)

Różyczka jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego, która przenosi się drogą kropelkową.  Nie jest ona groźną chorobą i zazwyczaj przebiega łagodnie a nawet bezobjawowo. Zachorowalność na tę chorobę jest bardzo duża a najwięcej jej przypadków obserwuje się zimą i wczesną wiosną. Przebycie choroby powoduje trwałe uodpornienie się na wirus różyczki, co oznacza, że tylko raz w życiu możemy zachorować na tę chorobę.

Okres wylęgania się choroby trwa od dwóch do trzech tygodni. Tydzień przed wystąpieniem wysypki zaczyna się okres w którym chory zaczyna zarażać i trwa do czterech dni po jej wystąpieniu.

Różyczka w swojej początkowej fazie objawia się wystąpieniem różowej wysypki na szyi i za uszami, która obejmuję po pewnym czasie całe ciało. Kiedy pojawia się coraz więcej plamek może wydawać się, że cała skóra staje się czerwona. Po około trzech dniach wysypka znika nie pozostawiając żadnych śladów. Obserwuje się powiększenie węzłów chłonnych w okolicach szyi oraz uszu. Często spotykany jest także ból przy ich dotykaniu. Podczas przebiegu zakażenia różyczką występuje niewielka gorączka. W niektórych przypadkach mogą pojawić się rany w jamie ustnej.

Leczenie różyczki polega jedynie, w przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, na podaniu leków przeciwgorączkowych i zastosowaniu zimnych okładów. Należy udać się do lekarza w celu dokładnej diagnozy. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, należy kilka najbliższych dni spędzić w domu.

Powikłaniami po różyczce są plamica różyczkowa, różyczkowe zapalenie mózgu oraz różyczkowe zapalenie stawów. Mimo iż występują one bardzo rzadko, możemy się przed nimi bronić, stosując szczepionki. W wieku ok. 13-14 miesięcy dzieci są obowiązkowo szczepione na różyczkę. Przyjęcie kolejnej dawki zalecane jest między 7 a 14 rokiem życia. Wykonuje się je na prośbę pacjenta. Jest ono szczególnie ważne w przypadku dziewczynek, gdyż jest to choroba groźna dla kobiet w pierwszych tygodniach ciąży. Zachorowanie na różyczkę w tym okresie może powodować wystąpienie wielu chorób u dziecka np. głuchoty, wad serca, upośledzenia czy ślepoty.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz