Rumień zakaźny (erythema infectiosum)

Rumień zakaźny wywoływany jest przez parwowirus B19. Występuję najczęściej u dzieci w wieku od dwóch do dwunastu lat. Tak jak większość chorób zakaźnych przenosi się drogą kropelkową. Najwięcej zachorowań obserwuje się wiosną. Bardzo łatwo można się nim zarazić, jednak przebieg choroby jest przeważnie łagodny i mało dokuczliwy. Podobnie jak w przypadku np. różyczki przejście choroby powoduje trwałe uodpornienie się na nią.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się po około 1-2 tygodniach od kontaktu z zarażoną osobą. Mogą pojawić się się bóle głowy, niewysoka gorączka a także ogólne osłabienie. Najbardziej charakterystycznym objawem jest jednak wystąpienie wysypki. Pojawia się ona w kilku fazach. Na początku różowe plamki widoczne są na policzkach dziecka. Z tego też powodu choroba ta zwana jest inaczej chorobą zaczerwienionych policzków. W następnym etapie zmiany obejmują ręce, nogi tułów, pośladki oraz ramiona. W rumieniu zakaźnym charakterystyczne jest to, że po pewnym czasie wysypka w swoich centralnych częściach blednie, tworząc wrażenie koronki lub siateczki. Po kilkunastu dniach wysypka ustępuje nie zostawiając żadnych śladów.

Może zdarzyć się że przez okres od dwóch do trzech tygodni będzie się ona pojawiać ponownie w takich sytuacjach jak ciepła kąpiel, nacieranie skóry, przebywanie na słońcu, zdenerwowanie lub nadmierne pocenie. W niektórych przypadkach, przy zakażeniu rumieniem, może pojawić się zapalenie stawów. Obejmuje ono najczęściej staw łokciowy i kolanowy. Najczęściej objaw ten występuje u osób starszych. Podczas przebiegu choroby może pojawić się także:
– ból gardła,
– nieżyt nosa,
– bóle mięśniowo-szkieletowe,
– zaburzenia pracy żołądka i jelit.

W przypadku wystąpienia któregoś z objawów choroby należy zgłosić się do lekarza. Diagnoza następuje po obejrzeniu skóry. Leczenie polega na podaniu lekkostrawnych posiłków, które są bogate w witaminy oraz podaniu leków przeciwgorączkowych. W przypadku zapalenia stawów stosuje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Nie ma skutecznej metody na zapobiegnięcie zachorowaniu na rumień zakaźny. Nie istnieją żadne szczepionki, które mogłyby nas przed nim uchronić. Zarażenie następuje siedem dni przed pojawieniem się pierwszych objawów. Jedynym sposobem na uniknięcie rumienia zakaźnego jest unikanie kontaktu z osobami chorymi. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet będących w ciąży. W takim przypadku wirus może zaatakować także płód i spowodować jego uszkodzenia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz