Opryszczka (herpes simplex)

Opryszczka zwykła lub pospolita, potocznie zimno lub febra. Jest chorobą wywołaną przez wirusy HSV1 i HSV2. Jest to schorzenie atakujące skórę i błony śluzowe. Nosicielami opryszczki jest większość z nas. Jest to podstępna choroba, która może pozostawać w uśpieniu przez wiele lat. Wirus wywołujący opryszczkę jest bardzo złożony. Może zaatakować organizm, na którym pasożytuje, w przypadku osłabienia odporności, narażenia na nadmierny stres lub zwykłe zmęczenie. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez dotyk, a także w wyniku kontaktów seksualnych.

Występuje wiele odmian zakażenia opryszczką. Są to między innymi:
– opryszczka wargowa,
– opryszczkowe zapalenie jamy ustnej,
– egzema herpeticum,
– opryszczkowe zapalenie opon mózgowych
– opryszczka narządów płciowych.

Zależy to od umiejscowienia i rodzaju wykwitów. Wirus rozprzestrzenia się przez błony śluzowe oraz skórę. Opryszczką może zarażać osoba, która nie ma żadnych widocznych objawów i u której choroba jest w stadium utajenia.

Głównym objawem wystąpienia opryszki jest pojawienie się bolesnych pęcherzyków. Występują one w skupiskach lub pojawiają się pod postacią dotkliwych owrzodzeń. Objawy towarzyszące zakażeniu są różne dla każdego rodzaju opryszczki. Okres trwania choroby wynosi około dwóch tygodni. W zakażeniach nawrotnych czas utrzymywania się wykwitów jest krótszy.

W leczeniu opryszki stosujemy dwa sposoby: leczenie miejscowe i leczenie ogólne. W zmianach mało nasilonych leczenie polega na osuszaniu i odkażaniu. Maści z antybiotykami wydłużają leczenie. Stosuje się je wyłącznie w przypadku wystąpienia stanów zapalnych. Leki miejscowe działają jednak słabiej niż doustne lub pozajelitowe. Leczenie ogólne stosuje się przy nawrotach, niezależnie od lokalizacji. Przy leczeniu opryszczki zaleca się przyjmowanie witamin z grupy B (Stress Management B-Complex) lub preparat VirAgo. Opryszczka często mylona bywa z takimi schorzeniami jak:
– liszajec,
– aftowe zapalenie jamy ustnej,
– półpasiec,
– herpangina
– czy zespół Stevensa-Johnsona.

Prace nad wynalezieniem skutecznej szczepionki przeciw opryszczce trwają. W przypadku stwierdzenia choroby u kobiet w ciąży należy zachować szczególną ostrożność. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że płód zarażony zostanie opryszczką noworodkową. Zaleca się wtedy wykonanie cięcia cesarskiego.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz