Przeziębienie (cold)

Przeziębienie jest główną przyczyną występowania chorób górnych dróg oddechowych. Jest to stan wywoływany przez wirusy atakujące drogi oddechowe np. rhinowirusy czy adenowirusy. Jest to choroba powszechna i bardzo często występująca. Duży wpływ na liczbę zachorowań ma pogoda. Ze względu na swoją łagodną postać jest często lekceważona, co może prowadzić do powikłań.

 

Do objawów przeziębienia zaliczamy:
– ból gardła,
– podwyższoną temperaturę,
– kaszel,
– katar,
– kichanie,
– złe samopoczucie i ogólne rozbicie.

Od grypy odróżnia je początkowy brak kaszlu, niższa gorączka a także rzadkie występowanie bólów głowy. Różnice te są jednak często ciężkie do wychwycenia. U osób starszych, z niewydolnością krążenia oraz chorobą nowotworową przebieg infekcji jest znacznie cięższy.

Stan przeziębienia często mija bez żadnych komplikacja po upływie około siedmiu dni. Zdarza się jednak, że występują takie powikłania jak:
– zapalenie zatok,
– zapalenie ucha środkowego,
– zapalenie gardła,
– angina,
– zapalenie płuc, oskrzeli i krtani.

Ich występowanie wiąże się ze stanem naszego organizmu, czyli tego jak bardzo jest osłabiony.

Nie istnieje szczepionka, która skutecznie ochroni nas przed przeziębieniem. Mimo podobnych objawów szczepienia przeciwgrypowe nie przynoszą rezultatów, gdyż choroby te, wywoływane są przez inne wirusy. Istnieje wiele metod radzenia sobie z przeziębieniem. Wiele z objawów można łagodzić domowymi sposobami. Ważne jest, aby przyjmować dużo soków i napojów o temperaturze pokojowej a także wypoczynek. Wskazane jest picie soku z malin czy spożywanie miodu. Przy wystąpieniu wysokiej gorączki podaje się leki przeciwgorączkowe, które uśmierzają także ból. Przy lekkim podwyższeniu temperatury ciała wystarczy napar z lipy. Na kaszel stosuje się leki wykrztuśne oraz leki uśmierzające ból i podrażnienia gardła. Możemy też wykorzystać antybakteryjne działanie czosnku. W zwalczaniu przeziębienia pomoże lekkostrawna dieta bogata w owoce i warzywa.

Aby chronić się przed zachorowaniem warto przyjmować witaminę C oraz suplementy diety z jej dodatkiem. Naturalnym źródłem witaminy C są np. owoce cytrusowe czy pietruszka. Możemy także zaopatrzyć się w naturalne suplementy diety, które sprzedawane są w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością lub w zielarniach.

Witamina C:
– ma wpływ na zahamowanie rozwoju choroby,
– korzystnie wpływa na odporność organizmu,
– powoduje łagodny przebieg choroby,
– stanowi doskonałą metodę zapobiegania przeziębieniom.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz