Jeśli struktura oka nie ma właściwego kształtu, który umożliwia ogniskowanie światła na siatkówce, mamy do czynienia z zaburzeniem refrakcji. Najczęstszymi trwałymi zaburzeniami widzenia są dalekowzroczność i krótkowzroczność.
Następnym w kolejności jest astygmatyzm,
związany z tym, że oko nie ma dokładnie kształtu kulistego, przez co krzywizna jest różna w różnych punktach. Wszystkie trzy zaburzenia można korygować szkłami optycznymi. Jednak ze schorzeniami siatkówki nie jest już tak łatwo. Najczęstsze z nich to kurza ślepota (niedowidzenie o zmroku), degeneracja plami żółtej np. odwarstwienie siatkówki. Uszkodzenie nerwów przenoszących sygnały z oka do mózgu może się zdarzyć podczas jaskry lub zapalanie nerwu wzrokowego. Wraz z wiekiem bardzo często pojawia się Zaćma, która może powodować zmętnienie soczewki.
Astygmatyzm
jest bardzo popularną wadą wzroku, która powoduje zniekształcony rozmiar przedmiotów lub ich pochylenie w jedną stronę. Nazwa schorzenia pochodzi od nazwy „stigma” tzn. punkt oraz przedrostka „a”, który tutaj ma rolę przeczącą.
Ogólnie mówiąc zaburzona jest symetria obrotowa oka, co objawia się nieostrym widzeniem pewnych obszarów obrazu. Zazwyczaj jest to spowodowane nieprawidłowym ukształtowaniem rogówki lub soczewki- w jednym lub obu oczach. Na siatkówce powstaje obraz nie punktowy, który w rzeczywistości jest punktem. Pojawia się szczególnie we wczesnym dzieciństwie i powiększa się wraz ze wzrostem oka. Może być też skutkiem urazów lub operacji okulistycznych lub być spowodowana obrzękiem powieki np. gradówka uciskająca gałkę oczną. W takich wypadkach wada ustępuje po wyleczeniu. Jednak taka od lat dziecięcych- wrodzona pozostaje. Wada może towarzyszyć zarówno krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności, jak również może występować samodzielnie. Astygmatyzm koryguje się odpowiednimi szkłami. Do szkieł dodaje się tzw. cylindry.
Niezborność oka do 0,5 dioptrii jest obecna u prawie każdego z nas. Nazywamy to astygmatyzmem fizjologicznym. Występuje gdyż prawidłowa rogówka załamuje się mocniej w pionie niżeli w poziomie. Mała wada nie ma wielkiego wpływu na widzenie i nie wymaga leczenia. Z kolei wyraźny astygmatyzm powoduje zaburzenia w widzeniu i inne dolegliwości.