Nasze organizmy mają naturalnie swoje dobre środowisko – florę bakteryjną, bogatą w różnego rodzaju grzyby. Kuracje antybiotykowe, tym samym obniżona odporność organizmu automatycznie niszczą to co dobre i zapraszają to co atakuje i zamienia się w grzybicę. Grzybica może rozplenić się dosłownie wszędzie i na każdym organie naszego ciała.
Grzybica jamy ustnej
Zimowa pora to raj dla grzybicy gardła, chociaż należy zauważyć, że cierpią na nią również niemowlęta – niezależnie od pory roku.
Maluchy przechodzą ją ciężko i stanowczo odmawiają jedzenia. Jama ustna wypełniona białymi pęcherzykami i charakterystycznym nalotem wymaga natychmiastowej interwencji. Pleśniawki jak ognia boją się preparatów dla niemowląt na tę przypadłość. Nie mniej jednak przezorna mama powinna zareagować jak najszybciej, ponieważ grzybica jamy ustnej u dzieci rozprzestrzenia się w piorunującym tempie. U dorosłych jej przebieg wydaje się być łagodniejszy, a do infekcji dochodzi najczęściej po kuracji antybiotykami, w czasie kiedy nasze gardła są podrażnione, nieodpowiednio nawilżone. Jednym słowem mówiąc, klimatyzacja, ogrzewanie i suche powietrze to sprzymierzeńcy dla tego rodzaju grzybicy. Jeśli do tego wszystkiego dołączą się słodycze, duża ilość spożywanego cukru to najpewniej będziemy musieli spojrzeć grzybicy do gardła.
Nasz nieproszony gość prezentuje się w postaci białych grudek w gardle i jamie ustnej. Atakuje migdały tworząc na nich nalot. Jeśli tak się stanie, należy go usunąć, by szybciej pozbyć się grzybów. W jamie ustnej możemy mieć do czynienia z trzema rodzajami grzybicy, wspomnianymi już pleśniawkami – kandydoza rzekomobłoniasta, z kandydozą rumieniowatą oraz tą, która szczególnie lubi palaczy – kandydozą przewlekłą hiperplastyczną.
Oczywiście to tylko trzy podstawowe i zarazem najczęściej występujące rodzaje grzybic jamy ustnej i gardła. Wszystkie wymagają leczenia i są niezwykle uciążliwe. Kandydoza rumieniowata to przewlekły stan zapalny jamy ustnej, języka i gardła. Powierzchnia śluzówki pokryta jest białym i nierównomiernie położonym nalotem.
W leczeniu jak również w zapobieganiu ważne jest utrzymanie nienagannej i prawidłowej higieny jamy ustnej. Osoby noszące protezy zębowe muszą bardzo starannie oczyszczać zarówno dziąsła jak i protezę, by nie zainfekować delikatnej śluzówki. Ponieważ jest to problem dotykający bez względu na wiek trzeba zawsze dbać nie tylko o higienę ale też zdrowy i właściwy tryb życia, a co za tym idzie o dbałość o właściwą florę jamy ustnej.