Chora wątroba

Jeżeli czujesz kłucie w boku czy też ucisk w okolicy żeber po posiłku to oznaka, iż twoja wątroba nie radzi sobie ze zbyt duża ilością tłuszczu i węglowodanów. Organ jakim jest wątroba, w ciągu dnia produkuje około 1 litra żółci, za sprawą której trawione są tłuszcze. Pełni również inne role np. przekształca węglowodany w glukozę, zaś białka na tłuszcze. Filtruje organizm, usuwają szkodliwe substancje dostarczane wraz z jedzeniem.

Boląca wątroba ?

Najczęściej podrażniamy wątrobę spożywając tłuste potrawy i używki typu alkohol, papierosy. Szczególnie używki niszczą komórki wątroby, z kolei zbyt duża ilość tłuszczu zmusza ją do zwiększonej pracy. Połączenie tłustego mięsa z alkoholem jest bardzo szkodliwe. Nie daje sobie ona rady z przetworzeniem dostarczonych substancji.

Choroby wątroby

Częstymi bakteriami pojawiającymi się w wątrobie są m.in. salmonella i becteroides fragilis – mogą się one żywić żółcią. Salmonella ma źródło w tzw. niesterylnych produktach nabiałowych, zaś Becteroides fragilis, przenosi do organizmu glista ludzka. Zatruta wątroba wydala żółć wraz z bakteriami, a te sprzyjają nadkwasocie, wrzodom żołądka czy dwunastnicy. Nasza wątroba lubi dietę lekką, pełną warzyw i owoców. Kiedy zdarzy się nam zjeść „niezdrowo”, to wątroba da o sobie znać.

Najczęściej jest to kolka wątrobowa. Dotyczy ona aż 15% z nas. Jednak częściej występuje u kobiet, ludzi z nadwagą i lubiących tłustą dietę. Kolka występuje, kiedy tworzące się w pęcherzyku żółciowym złogi utrudniają przepływ żółci do dwunastnicy. Pęcherzyk wówczas intensywnie skurczy się i odczuwam to jako kłucie.

Oczyszczanie wątroby

Wśród domowych sposobów pomagających odtruciu – pracy wątroby są herbatka rumiankowa z dodatkiem imbiru, lub ciepły kompres miejscowy wykonywany na leżąco. Według medycyny chińskiej, wątroba „lubi” kwaśny smak, dlatego zalecane jest spożywanie kiszonych przetworów, czosnku, buraków. Po ich zjedzeniu powstaje wiele korzystnych enzymów, które mają dodatni wpływ na działanie wątroby.

Oczywiście istnieje wiele leków na problemy wątrobowe. Jednak nie jest to dobry pomysł, ponieważ każdy lek to dodatkowa porcja pracy dla wątroby, która musi go przefiltrować.

Nadużywanie leków powoduje pogorszenie funkcji wątroby, dlatego wystrzegajmy się ich kiedy tylko mamy okazję. Pamiętaj, iż zdrowa wątroba i jej oczyszczanie to podstawa ogólnego zdrowia organizmu, a co dalej – samopoczucia.

Add Comment