Moc witamin w owocach

Wszyscy lubią owoce

Może nie wszyscy mają okazję jeść je odpowiednio często, ale nie znaczy to, że ich nie lubią. Aby stan naszego zdrowia był na właściwym poziomie trzeba jeść je regularnie. Jedno jabłko na tydzień nie zapewni odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych. Od małego jesteśmy przyzwyczajani do jedzenia owoców i warzyw – po mleku matki i kaszkach dzieci karmione są przecierami i zupkami.

W naszym kraju „dumą narodową” są jabłka. Mamy tyle gatunków jabłek, że żaden inny kraj nie może się porównywać z nami. A co zawierają jabłka? Będą to na pewno witaminy A i C. Ponadto magnez, potas, żelazo oraz błonnik. Błonnik pomaga w sprawnej  przemianie materii. Jedząc jabłka regularnie obniżamy sobie skutecznie  poziom złego cholesterolu. Jabłko powinno się spożywać na surowo.

Przykłady owoców zawierających cenne witaminy i minerały:

  • Awokado – ponieważ zawiera witaminy z grupy B, C, K oraz E. Dodatkowo jest w nim: magnez, wapń, fosfor i potas. Każdy z nich jest równie ważny dla funkcji życiowych. Awokado  polecane jest głównie osobom ze stanami depresyjnymi oraz wiecznie  przemęczonych. Jest także znanym afrodyzjakiem.
  • Banan – to owoc którego też nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Daje szybko energię  i siłę. Zawiera również witaminy B6, B1, B2. Owoc ten podany ze szklanką mleka działa uspokajająco. Działa tak że w naszym organizmie uwalnia się serotonina.
  • Owoce leśne są bardzo cenne. Niestety spożywamy ich mało gdyż są sezonowe np. czarne jagody, jeżyny, maliny. Mają mnóstwo witaminy A, B1, C. Są skutecznymi przeciwutleniaczami, przez co zwalniają proces starzenia się skóry. Jagody mają moc wzmocnienia naczyń krwionośnych, w tym naszych oczu. Co ciekawe – jagody pomogą w ustaniu biegunki.
  • Owoc aronii – jest często mało dostępnym owocem, ale można pić sok z tego owocu który jest dostępny w sklepach. Ważne aby przeczytać skład takiego soku. Jeśli etykieta jest wątpliwa i zawiera więcej cukru i wody niż owoców to zrezygnuj z niego.

Warto zrezygnować ze słodyczy, a w zamian jeść owoce.

Także są słodkie i zaspokoją uczucie sięgnięcia po coś słodkiego. Owoce jedz zawsze świeże. Jeśli jednak zimą masz problem z kupieniem ulubionych sezonowych owoców np. truskawki, wiśnie, to zrób z nich przetwory (musy, dżemy, kompoty).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz