Odżywianie zgodne z grupą krwi

Odżywianie zgodne z grupą krwi, lub mówiąc inaczej – dieta zgodna z grupą krwi oparta jest na obserwacjach amerykańskiego lekarza dr Peter’a J.D’Adamo, zgodnie z którymi ludzie z różnymi grupami krwi mogą w odmienny sposób reagować na ten sam rodzaj żywności. Na podstawie tych obserwacji dr D’Adamo powiązał zależność pomiędzy grupą krwi a stanem zdrowia człowieka.

Grupy A, B i 0 zostały odkryte w 1901 roku przez Karl’a Landesteiner’a, natomiast w 1902 roku Alfred von Castello i Adriano Sturly odkryli czwartą grupę krwi AB. Każda z grup krwi zawiera genetyczny przekaz określający predyspozycje organizmu do pewnych chorób. System antygenów obecnych w czerwonych krwinkach jest specyficzny i indywidualny dla każdego człowieka, podobnie jak odciski palców, czy też DNA. Grupa krwi 0 (myśliwy), jest najstarszą grupą krwi, grupa A (rolnik), rozwinęła się wraz z uprawianiem ziemi, natomiast grupa B (koczownik), pojawiła się w czasie migracji na północ. Grupa AB (enigma) jest hybrydą grup A i B.

Utożsamianie grup krwi z migracją, czy uprawianiem ziemi stanowiło dobry punkt wyjścia w teorii żywienia dr J. D’Adamo. Ponieważ stwierdził on różnice w usposobieniu i migracji poszczególnych grup ludzi o różnych grupach krwi, jego teoria wiąże żywienie zgodne z grupą krwi z aktywnością fizyczną. Odżywianie zgodne z grupą krwi wpływa korzystnie na cały organizm. Lektyny – specyficzne białka służące do ochrony immunologicznej organizmu, są elementem wspólnym pomiędzy odżywianiem a grupą krwi. Jeżeli podawane w żywności lektyny są niezgodne z antygenami naszej grupy krwi, to wchodzą w reakcje z elementami np. krwinek czerwonych powodując ich zlepianie (aglutynację), co może wywołać ich uszkodzenie. Aby cieszyć się zdrowiem jak najdłużej, należy odżywiać się zgodnie z potrzebami naszego organizmu, najlepiej zgodnie z naszą grupą krwi. Jednak skomponowanie właściwie zbilansowanej diety zgodnej z grupą krwi jest zadaniem dość trudnym. Dlatego też warto uzupełnić naszą codzienną dietę w suplementy zgodne z grupą krwi. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom stanowią one nie tylko wspaniałe uzupełnienie naszej diety, ale również dostarczają organizmowi substancji ochronnych. Należy jednak pamiętać, że dieta zgodna z grupą krwi nie jest typową dietą odchudzającą, jest raczej elementem współczesnego zdrowego stylu życia.

Każda witamina, związek mineralny, czy też inne aktywne substancje obecne w roślinach odgrywają specyficzną rolę w naszym organizmie. Na podstawie grupy krwi łatwo określić jakich substancji aktywnych potrzebuje nasz organizm.

Dieta dobrana pod kątem grupy krwi pozwala uzupełnić niedobory odpowiednich substancji niezbędnych dla naszego organizmu. Seria preparatów Vital zawiera unikalną kompozycję witamin, składników mineralnych oraz roślinnych, starannie opracowanych dla poszczególnych grup krwi. Suplementacja produktami z serii Vital nie tylko wspiera naturalne siły obronne organizmu, ale pozwala również zachować równowagę układu immunologicznego, utrzymać prawidłową masę ciała oraz opóźnić proces starzenia.

źródło:  CaliNews, styczeń 2009, Dr Peter J.D’Adamo: The AB0 plan.

Budapeszt, 2001.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz