Owsik ludzki, owsica

Owsik ludzki jest przedstawicielem nicieni, o barwie białawej. Ten pasożyt przebywa tylko w organizmie ludzkim, w wyrostku robaczkowym, jelicie grubym, a także w końcowym odcinku jelita cienkiego. Jego pożywienie stanowi wyssana treść jelitowa. Owsik ludzi wywołuje chorobę nazywaną owsicą.

Zarażenie owsikiem ludzkim dzięki samozarażaniu przebiega przeważnie przewlekle. Objawy mogą wystąpić w przypadku sporej ilości tych pasożytów w organizmie, a także przy powikłaniach oraz u osób szczególnie wrażliwych. Samica owsika posiada ciało zaostrzone, przejrzyste, o długości około 1 cm, szerokości 0,4 mm. Potrafią żyć około 4 tygodni, potem wydostają się przez odbyt, przez kilka minut pełzają po skórze krocza, następnie giną przez wysuszenie. Kształt samca jest wałeczkowaty i jego długość wynosi kilka milimetrów, trudno go zauważyć. Jaja, w ilości około 11-12 tysięcy, przyklejają się do skóry w ślad za wędrującym pasożytem. Z większości tych jaj larwy atakujące rozwijają się już w ciągu 6 godzin. Zdarza się, że larwy opuszczają swoją otoczkę jajową na skórze odbytu i wnikają na nowo do przewodu pokarmowego jest to tak zwane zjawisko retroinwazji. O wiele częściej jaja zarażające trafiają do tego samego albo nowego żywiciela przez usta lub jamę nosowo-gardłową. Larwy inwazyjne opuszczają wówczas otoczkę jajową w jelicie cienkim i osiedlają się na samym początku w jelicie krętym. Dojrzałe już pasożyty bytują w jelicie ślepym, często też wnikają do wyrostka robaczkowego.

Mimo, że owsik żyje około 1 miesiąca, to owsica potrafi utrzymać się często latami, właśnie dzięki łatwo następującemu samozarażaniu. Owsikiem zarażamy się poprzez zjadanie produktów, na których są przyczepione jaja. Są to zwykle przedmioty codziennego użytku, ale również jaja mogą znajdować się w powietrzu. Przeważnie po kilku tygodniach choroba zaczyna dawać znać o sobie. Do objawów dokuczających przy zarażeniu owsicą należą:
– świąd odbytu, który nasila się najbardziej wieczorem,
– wypryski i zaczerwieniona skóra w okolicy odbytu,
– brak apetytu,
– problemy z koncentracją,
– bladość skóry,
– podkrążone oczy,
– nadmierna nadpobudliwość,
– bóle głowy i brzucha,
– również może dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Dziewczynki mogą cierpieć na zapalenie sromu i pochwy, objawia się to pieczeniem, swędzeniem i białymi upławami.

Add Comment