Glista ludzka (glistnica)

Glista ludzka to największy z nicieni, jaki pasożytuje w jelicie cienkim człowieka. Dorosłe osobniki mogą mieć nawet 40 cm długości i żyją od sześciu miesięcy do roku. Samice produkują dziennie nawet 200 tysięcy jaj, które wydalane są z kałem. W takim stanie trafiają do gleby i przy dobrych warunkach rozwijają się do inwazyjnej postaci larwalnej. Ten pasożyt wywołuje chorobę zwaną glistnicą.

Aby dojrzeć, jaja glisty ludzkiej muszą mieć zapewnione odpowiednią temperaturę, wilgotność oraz dostęp tlenu. Inwazyjne jaja, znajdujące się w glebie, mogą zostać połknięte przez człowieka. Do zakażeń dochodzi najczęściej za pośrednictwem środowiska zewnętrznego, często podczas pracy w polu i ogrodzie, a w przypadku dzieci przy zabawie w piaskownicy, gdy włożą do buzi brudne rączki lub zabawki. Zakazić się glistnicą można również spożywając niedokładnie umyte owoce i warzywa albo poprzez kontakt ze zwierzętami. Po połknięciu postaci inwazyjnej glisty ludzkiej, zostaje ona uwolniona z jaja i przedostaje się do naczyń krwionośnych i chłonnych, gdzie krew może ją doprowadzić do wątroby, serca oraz płuc. Stamtąd wydostaje się do jamy ustnej, by następnie przełykiem i żołądkiem trafić do jelita. Tam się gnieździ i podczas 2-3 miesięcy wykształca się do dorosłej postaci.

Do pierwszych objawów zarażenia glistą ludzką należą przede wszystkim:
– zawroty głowy i podwyższona temperatura,
– bóle brzucha,
– wymioty,
– biegunka lub zaparcia.

Czasami również zmiany skórne – powstaje pokrzywka, skóra zaczyna swędzieć. Po dłuższym pobycie glisty w jelicie mogą dojść również bóle głowy, spadek apetytu i ślinotok. W przypadku poważnego zakażenia glistnicą może dojść do niebezpiecznych powikłań, takich jak zapalenie oskrzeli, infekcje dróg oddechowych, duszności podobne do objawów astmy, czasami również niedokrwistość i zgrzytanie zębami. Ze względu na wydzielanie toksyn, które uszkadzają układ nerwowy, u zainfekowanych dzieci można zaobserwować zahamowanie rozwoju fizycznego oraz psychicznego.

Bardzo często do wykrycia zakażanie glistą ludzką dochodzi przez przypadek. Najczęściej podczas zaobserwowania jej w kale lub wymiotach chorego. Można również rozpoznać glistnicę poprzez badania kału pod kątem obecności jaj glisty ludzkiej. Na szczęście tego pasożyta łatwo usunąć. Lekarz poda jednorazowo lek, po którym glista zostanie wydalona z organizmu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz