Trichurioza (włosogłówczyca,trichuriosis,trichuriasis)

Trichurioza to choroba pasożytnicza, wywołuje ją nicień włosogłówka ludzka nazywana często trychocefaloza. Zarażenie włosogłówką zdarzają się bardzo często na całym świecie, ale najbardziej to zjawisko można spotkać w ciepłych i tropikalnych krajach. Duże kolonie tego pasożyta możemy napotkać najbardziej na Karaibach, w Afryce Południowej oraz Malezji.

Masywne zakażenie tym pasożytem powoduje objawy bardzo przypominające wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czyli luźne, dosyć częste stolce ze śluzem i krwią, a także występuje niedokrwistość. Zakażonym często dokucza bezsenność, nadpobudliwość i nerwica. Ten pasożyt może także wywołać zapalenie wyrostka robaczkowego, chorobę wrzodową układu pokarmowego oraz anemię. Triuchuriozę wykrywa badanie parazytologiczne kału.

Jaja włosogłówki ludzkiej wydalane są ze stolcem po około 3 miesiącach od zarażenia. Liczba jaj tego pasożyta w kale określana metodą Kato i Miury daje możliwość stwierdzenia na ile poważna jest ta choroba. Gdy w kale zostaje wykrytych do 1000 osobników tego pasożyta to wtedy mamy do czynienia z inwazją lekką, w momencie, gdy stwierdzono ponad 1000 osobników na 1 g kału to wtedy jest to ciężka odmiana tej choroby. Choroba ta niezdiagnozowana i niepoddana leczeniu może nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje typu: zapalenie płuc, zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego, a nawet doprowadzić do śmierci.

Zarażenie tym pasożytem może być skutkiem zjedzenia niedomytych warzyw lub owoców. Przeniesienie tego pasożyta możliwe jest też podczas stosunku płciowego, choć zdarza się to bardzo rzadko. Dosyć często się zdarza, że choroba ta przebiega całkiem bezobjawowo, a chory nawet się nie domyśli, że w jego układzie pokarmowym mogą pasożytować nicienie. Przy masowym zarażeniu, gdy pasożytów w organizmie jest duża ilość, na co szczególnie narażone są małe dzieci, choroba wywołuje dokuczliwe objawy.

Trichuriozę leczy się środkami farmakologicznymi, przeważnie podawany jest mebendazol, iwermektyna lub albendazol. Najcięższe przypadki wymagają ponownego powtórzenia kuracji farmakologicznej. Możemy skutecznie uniknąć zakażenia, jeżeli profilaktycznie od 2 do 3 razy w ciągu roku będziemy przeprowadzać oczyszczanie organizmu z pasożytów i różnego rodzaju niebezpiecznych toksyn, a także oczywiście dbać o higieniczny tryb życia.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz