Włosień kręty, włośnica

Włosień kręty (spiralny) jest to rodzaj pasożytniczego obleńca, rozdzielnopłciowego, należącego do pasożytów wielodomowych, czyli, że może występować wśród wielu gatunków mięsożernych i wszystkożernych np. u świni, kota, niedźwiedzia, wilka, a także u człowieka. Głównie jednak włosień spiralny jest pasożytem szczurów, po którego zjedzeniu zarażają się inne zwierzęta, przez skażone zwierzęce mięso człowiek i właśnie przy pomocy takiego łańcucha dochodzi do zakażenia wielu gatunków.

Każde stadium rozwojowe włośnia jest pasożytnicze. Cykl rozwojowy tego nicienia przebiega w przewodzie pokarmowym i w mięśniach poprzecznie prążkowanych. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie mięsa z larwami inwazyjnymi. W żołądku i jelicie dochodzi do strawienia osłonki larwy, po czym wwierca się ona w błonę śluzową jelita i tam dojrzewa płciowo. Samce włośnia spiralnego zaraz po kopulacji giną, a samice po 2 miesiącach wydają żywe larwy. Może być ich nawet ponad 1500, które z przebiegiem krwi dostają się do mięśni poprzecznie prążkowanych. Larwa odżywiająca się kosztem włókna mięśniowego ulega otorbieniu. W organizmie ludzkim rozwój włośnia kończy się na tym etapie. Jeżeli jednak otorbione larwy zostaną zjedzone wraz z mięsem zwierzęcia, w którym przebywają, to w tym organizmie rozwój larw uwięzionych w cystach przebiega od nowa.

Otorbione larwy mogą przebywać żywe w mięśniach zwierzęcia lub człowieka przez wiele długich lat i przez ten cały czas potrafią zachować zdolność do inwazji. Larwy włośnia, którym uda się przetrwać mogą spowodować bardzo groźne zaburzenia w organizmie człowieka, a nawet w niektórych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Larwy w ciele człowieka można zniszczyć poprzez podawanie środków farmakologicznych, ale nie da się ich całkowicie usunąć. Chorobę, którą powoduje włosień kręty nazywa się włośnicą. Aby zapobiec zakażeniu trzeba spożywać mięso, które było przebadane na obecność larw włośni, unikać wyrobów z dziczyzny niewiadomego pochodzenia oraz wystrzegać się spożywania mięsa, przetworów niedogotowanych i półsurowych wędlin takich jak: biała kiełbasa, metka czy tatar.

Wykrycie włośni w mięsie jest bardzo łatwe, ale niestety czasochłonne. Próbkę zbiorczą mięsa poddaje się obróbce mechanicznej, trawi się ją w roztworze pepsyny i kwasu solnego. W wyniku wirowania dochodzi do rozpuszczenia osłonki wapniowej, larwy wtedy opadają na dno. Taka próbka umieszczana jest na szkiełku i za pomocą trychinoskopu wykrywa się obecność larw.

Add Comment