Kąpiel antystresowa

Zanurzenie ciała w wodzie podczas kąpieli ma działanie rozluźniające. Dzieje się tak za sprawą zminimalizowania ciężaru ciała do 90% masy. Powoduje to odciążenie kręgosłupa, mięśni oraz stawów. Jednak nie każda kąpiel ma działanie antystresowe.

Kąpiele z rodzaju antystresowych najczęściej połączone są z hydromasażem, który wpływa na zwiększenie obiegu krwi, z dodatkiem aromatycznych olejków, kojących zmysły (np. lawenda, paczula, ylang ylang). Odpowiedni ruch wody połączony ze zmienną temperaturą i odpowiednim zapachem, ma korzystny wpływ na całe ciało. Zmęczone i pozbawione energii – nabiera witalności, a ogólny stan zdrowia i samopoczucie ulega znacznej poprawie.

Szczególnie polecana jest w tym przypadku kąpiel perełkowa. Odbywa się ona w wodzie leczniczej o około 38 stopniach Celsjusza. Dodatkowo doprowadza się do niej powietrze lub ozon pod ciśnieniem przez specjalne otwory na dnie wanny. To wywołuje efekt tak zwanej tonizacji (poprzez zmianę w ukrwieniu i ciśnieniu krwi usuwamy nagromadzone w organizmie toksyny). Tutaj także dodaje się olejki o działaniu uspokajającym. Taki zabieg jest dostępny tylko w SPA. Trwa zazwyczaj 15-25 minut. Zaleca się spłukać ciało zimną wodą po około 2 godzinach od kąpieli. Kąpiele perełkowe mają działanie uspakajające, kojące i relaksujące.

Należy zaznaczyć, iż istnieją przeciwwskazania co do kąpieli perłowych:
– niewydolność krążeniowo – oddechowa,
– choroby zakaźne,
– zapalenia skóry,
– ciąża,
– menstruacja.

Kąpiele antystresowe różnego rodzaju są polecane szczególnie osobom narażonym na czynniki, które negatywnie wpływają na ich wygląd zewnętrzny oraz samopoczucie. Tymi czynnikami są m.in. szybkie tempo życia, palenie papierosów, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, także nerwice.

Kąpiel antystresową z olejkami zapachowymi można przygotować samemu we własnej wannie. Jeśli posiadasz wannę z hydromasażem tym lepiej.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz